سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۵۶:۰۸
فرمانداری شهرستان خوانسار

روستای قودجان

موقعیت سیاسی و جغرافیایی روستا و پیشینه تاریخی

روستای قودجان از لحاظ تقسیمات سیاسی جزء دهستان چشمه سار ، بخش مرکزی شهزستان خوانسار محسوب میشود .این روستا در شمال خوانسار ، مرکز شهرستان خوانسار واقع شده است .فاصله روستای مذکور تا شهر اصفهان (مرکز استان ) ۱۷۷ کیلومتر میباشد .این روستا در عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۱۷ دقیقه شمالی و ۵۰ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی قرار دارد .ارتفاع از سطح دریا برای قودجان ۲۰۸۵ متر بوده و از لحاظ موقعیت نسبی روستای قودجان از شمال به روستای تیدجان و از جنوب به شهر خوانسار منتهی میشود .

پیشینه تاریخی :

روستای قودجان از جمله آبادیهایی است که نام و نشان از فرهنگ غنی اسلام دارد .از آثار تاریخی آن میتوان یه بافت معماری اصیل ، برجهای کبوتر تاریخی ، مسجد جامع ، امامزاده ، حمام تاریخی و … اشاره نمود .از دیگر ویژگیهای مهم این روستا برگزاری مراسم سنتی ، مذهبی تعزیه قودجان است .روستای قودجان در شهرستان خوانسار واقع شده که میتوان گفت بزرگترین مرکز اجرای تعزیه در ایران و جهان است حسینیه حضرت ابوالفضل روستای قودجان همه ساله از اربعین حسینی ۲۰ صفر الی ۲۸ صفر پذیرای علاقه مندان به تعزیه میباشد که با اجرای ۱۸ مجلس تعزیه در ۹ روز تماشاگران و عزاداران زیادی را از سراسر کشور به روستای قودجان جذب میکند .تاریخچه اجرای تعزیه در روستای قودجان به ۲۵۰ الی ۳۰۰ سال پیش برمیگردد .

وجه تسمیه روستا :

درباره خود قودجان ، وجود یک امازاده در آن پیشینه تاریخی اش را به سالیان بسیار دور میرساند . این امامزاده آرامگاه دو تن از دختران امام موسی کاظم ( ع) با نامهای حلیمه و نرجس میباشد . اهالی و بزرگان روستا نبز علت نامگذاری قودجان را همین امامزاده میدانند و اینکه قودجان معرب کودکان میباشد که منظور دو دختر مدفون در همین امامزاده است .

بزرگان و علمای روستا :

از علمای بزرگ روستا میتوان به حضرت میرابوالقاسم خوانساری معروف به میر کبیر اشاره نمود که مقبره ایشان در آرامستان رو ستا که به همین نام مزین گردیده اشاره نمود همچنین در زمان معاصر نیز میتوان به حضرت آیت اله سید مرتضی خاتمی اشاره نمود .

محصولات روستا :

از عمده محصولات کشت شده در روستا میتوان به محصولات باغی مانند گردو ، بادام ، آلو و انگور اشاره کرد در این روستا محصول گندم و دیگر محصولات نیز به صورت جزئی کشت میشود .

همچنین این روستا مرکز تولید فرآورده های دامی و لبنیات نیز میباشد .

مکانهای دیدنی و آثار تاریخی :

مسجد جامع قودجان ،حمام تاریخی قودجان، برجهای کبوتر قودجان