فرمانداری خوانسار
خانه
1394/01/23 اثرات ام اس بر چشم
اثرات ام اس بر چشم يك جراح و متخصص چشم با اشاره به اينكه التهاب عصب بينايي شايع‌ترين اختلال بينائي در مبتلايان به MS است، گفت: حركات غيرارادي چشم‌ها و دوبيني با التهاب محدوده‌اي از مغز كه كنترل حركات چشم را بر عهده دارد مرتبط است، اما التهاب عصب بينائي با اين مشكل ارتباطي ندارد و جداگانه اتفاق مي‌افتد.

يك جراح و متخصص چشم با اشاره به اينكه التهاب عصب بينايي شايع‌ترين اختلال بينائي در مبتلايان به MS است، گفت: حركات غيرارادي چشم‌ها و دوبيني با التهاب محدوده‌اي از مغز كه كنترل حركات چشم را بر عهده دارد مرتبط است، اما التهاب عصب بينائي با اين مشكل ارتباطي ندارد و جداگانه اتفاق مي‌افتد.

دكتر احمد شجاعي با اشاره به اينكه مشكل چشمي در بسياري از بيماران (MS) اولين علامت است، گفت: شروع ناگهاني دوبيني، تمركز ضعيف، درد چشم يا تاري ديد مي‌تواند فرد را وحشت زده كند. آگاهي از اين مطلب كه بينايي وي ممكن است مختل شود نيز براي بسياري از بيماران اضطراب‌آور است.
وي افزود: خوشبختانه پيش آگهي براي بهبودي بسياري از مشكلات چشمي همراه با
MS خوب است. اگر مشكل بينايي باقي بماند و كاهش بينائي مادام‌العمر ايجاد شود، تجهيزات و منابعي وجود دارند كه مي‌تواند به بيماران در جهت تطابق با وضعيت‌شان كمك كنند. نابينائي كامل هم مي‌تواند اتفاق افتد و ليكن بسيار نادر است.
شجاعي با تاكيد بر اينكه اكثر مبتلايان نيازمند آن هستند كه با تغييرات دائمي‌شان تطابق يابند، گفت: مبتلايان به
MS نيز ممكن است مانند بسياري از افراد به دلايل ديگر افت بينايي داشته باشند، لذا مراقبت منظم از چشم‌ها و معاينه با فواصل زماني مشخص براي تمامي افراد پيشنهاد مي‌شود.
اين جراح و متخصص چشم گفت: التهاب عصب بينائي شايع‌ترين اختلال بينائي در اين بيماران است. دوبيني و حركات غيرارادي چشم‌ها دو مشكل ديگر هستند. حركات غير ارادي چشم‌ها و دوبيني با التهاب محدوده‌اي از مغز كه كنترل حركات چشم را بر عهده دارد، مرتبط است. اما التهاب عصب بينائي با اين مشكل ارتباطي ندارد و جداگانه اتفاق مي‌افتد.
شجاعي گفت: علائم التهاب عصب بينائي به صورت دوبيني، محدودشدن ديد رنگي، درد در هنگام حركات ارادي چشم، ديدن لكه‌هاي سياه در جلوي چشم و از دست دادن حساسيت تمركز روي اشياء بروز مي‌كند. اين علائم ممكن است در طي روزها تا هفته‌هاي اول بدتر شود و بعد از آن به تدريج بهبود يابند.
وي افزود: بعضي افراد در طي يك ماه بهبود مي‌يابند ولي رفع مشكل در برخي ديگر از بيماران حتي ممكن است تا يكسال هم به طول انجامد. ديد برخي افراد به طور مجدد به حالت قبلي يا نزديك به قبل باز مي‌گردد. هرچند كيفيت بينائي آنان مانند ديد رنگي، درك عمق و حساسيت تمركز بعد از حادثه التهاب عصب بينائي ممكن است كاهش يابد.
اين جراح و متخصص چشم يادآور شد: دوش آب گرم، تمرينات ورزشي، سرماخوردگي و تب ممكن است علائم محدود شدن ديد رنگي، تاري ديد و ديگر مشكلات را تشديد كند. فيبرهاي عصبي كه غلاف ميلين آنها از بين رفته يا در حال بهبودي هستند، به درجه حرارت بالا حساسند. علائم مرتبط با حرارت زماني با استفاده از كيسه يخ يا داروي تب‌بر يا پوشيدن لباس خشك و قرار گرفتن در مقابل پنكه يا كولر و سرد شدن بدن فرد، بهتر مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: بايد به اين نكته توجه شود كه بروز يا تشديد علائم به اين معني نيست كه يك حمله جديد
MS در فرد اتفاق افتاده بلكه اگر علائم بيش از يك روز باقي ماند و با كاهش درجه حرارت بدن، علائم بهتر نشد؛ ضروري است كه بيمار با پزشك خود تماس گيرد.

شجاعي گفت: حركات غيرارادي چشم‌ها، بينائي را به طرق مختلف از جمله ديدن اشياء به اشكال مختلف و متحرك بودن دنياي اطراف نشان دهد. حركات غيرارادي چشم‌ها مي‌تواند افقي يا عمودي، در يك چشم يا هر دو باشد و به طور مشخص موجب افت بينائي عمومي و اغلب عدم تعادل شود. دوبيني، بينايي را با ديدن دوتايي اشياء مختل مي‌كند. از آنجا كه ديدن دوتايي اشياء مي‌تواند حس تعادل فضايي فرد را تحت تاثير قرار دهد، دوبيني نيز ممكن است با تعادل فرد مداخله داشته باشد.
اين جراح و متخصص چشم با بيان اينكه درمان براي حمله اوليه دوبيني، حركات غيرارادي چشم‌ها يا التهاب عصب بينائي مشابه است، گفت: هر سه اختلال فوق بويژه التهاب عصب بينائي ممكن است خودبخود متوقف شود، اما ثابت شده كه استفاده سريع از داروهاي استروئيدي موثر است و اختلال بينائي ايجاد شده در اثر التهاب عصب بينائي، چون در اثر تخريب عصب بينائي است با عينك بهبود نمي‌يابد.
وي گفت: مهم‌ترين سؤالي كه در مورد فرد جديدي كه به اولين حمله التهاب عصب بينائي دچار مي‌شود، اين است كه داروي استروئيدي دريافت كند يا اينكه منتظر بروز علايم
MS باشد؟ بيشتر پاسخ‌ها درباره درمان موافق با تزريق استيروئيد به صورت وريدي، علائم چشمي تا حدود زيادي بهبود مي‌يابد و ايجاد MS نيز به تاخير افتاده است.
شجاعي افزود: محققان معتقدند كه تجويز كورتيكواستروئيد وريدي هنگام اولين حمله التهاب عصب بينايي؛ اثر كوتاه مدتي در تاخير ايجاد دومين حمله
MS دارد و به نظر مي‌رسد كه از يك تزريق وريدي استروئيد فوايد دراز مدت حاصل نمي‌شود و مطالعات نشان داده است بهبودي افرادي كه با استروئيد خوراكي درمان مي‌شوند، به دليل عدم رعايت مصرف صحيح دارو، مشابه افرادي هستند كه درمان نمي‌شوند، زيرا ديده شده كه استروئيد خوراكي به طور آشكاري خطر عود را افزايش مي‌دهد.
وي تصريح كرد: اگر علائم اوليه التهاب عصب بينايي خفيف باشد و
MRI نيز نتواند هيچ ضايعه‌اي مرتبط با MS را نشان دهد، پزشك ممكن است تصميم گيرد كه اجازه دهد اختلال خودبخود بهبود يابد و اين يك حقيقت است كه حمله‌هاي التهاب عصب بينائي باعلائم خفيف ممكن است بدون درمان رها شوند اما علائم شديدي كه با فعاليت‌هاي روزانه تداخل دارند، به طور معمول با دوز بالاي استروئيد درمان مي‌شود.
شجاعي گفت: تزريق داخل وريدي ايمونوگلوبين جي (
IVIG) درماني‌گران و تجربي است و ممكن است يك گزينه براي افرادي باشد كه قادر نيستند داروي استروئيدي دريافت كنند. در اين مورد نيز پژوهش‌ها، نشان داده كه (IVIG) براي مبتلايان به MS كه ديابت دارند، حالت سرخوشي يا افسردگي ايجاد مي‌كند. هر چند اطلاعات كمي در مورد مؤثر بودن درمان‌هاي تكميلي براي مشكلات بينايي وجود دارد، اما گزارش‌ها حاكي از اين است كه به دليل وابستگي عصب بينايي به ويتامين B12 و فوليك اسيد، تجويز ويتامين B12 در طي حمله التهاب عصب بينايي تأثيرات مثبتي داشته است.
وي گفت: پژوهشگران معتقدند افرادي كه با كاهش بينايي مراجعه مي‌كنند؛ بايد سطح خوني ويتامين
B12 آنان كنترل شود. زيرا كمبود آن مي‌تواند علائم مشابه MS را ايجاد كند.
شجاعي گفت: درمان اوليه براي دوبيني و حركات غير ارادي چشم هماني است كه براي التهاب عصب بينايي انجام مي‌شود. دوبيني مقاوم را مي‌توان با استفاده از وسايل كمكي مانند تعبيه منشورهاي لنز يا جراحي عضلات چشمي براي هم ايستا شدن مجدد چشم‌ها كمك كرد و اگر اين درمان‌ها موثر نبود، مي‌توان براي رفع دوبيني، روي يكي از چشم‌ها را بست و تفاوتي ندارد كه روي كدام يك از چشم‌ها پوشيده شود.
اين جراح و متخصص چشم تصريح كرد: بستن يك چشم به هيچ وجه روي بينايي تأثير نمي‌گذارد و درمان را نيز به تاخير نمي‌اندازد. درمان حركات غيرارادي چشم‌ها بسيار مشكل‌تر است. داروهاي مورد استفاده در حركات غيرارادي پيشرونده مثل داروهاي ضد تشنج يا شل‌كننده‌هاي عضلات ممكن است خوب عمل نكنند. جراحي نيز اغلب براي آن پيشنهاد نمي‌شود و بايد روي وسائل بينايي كار كرد.
وي گفت: به رغم مشكل درمان در اختلالات دوبيني و حركات غيرارادي چشم‌ها؛ هر دو اين عوارض ممكن است به خودي خود قطع شود. علاوه بر آن سرانجام مغز ياد مي‌گيرد كه اين تصاوير متحرك و نقاط تيره را با ديد طبيعي جايگزين كند.
شجاعي يادآور شد: هرچند دورنماي درمان مشكلات چشمي بيماران
MS نسبتا خوب است، اما باقي بودن مشكلات مدت زماني طول مي‌كشد. اگر بيماري در چنين موقعيتي قرار دارد، متخصص كم بينايي مي‌تواند دليل از دست دادن بينايي را تجزيه و تحليل كند و به وي كمك كند تا حداكثر ديد ممكن را با وضعيت موجود داشته باشد.

منبع  : خبر آنلاين

تعداد بازدید: 1100
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal