فرمانداری خوانسار
خانه
1394/02/07 رابطه استرس با آلرژي
رابطه استرس با آلرژي

متخصصان به يافته هاي جديدي در مورد آلرژي هاي فصلي دست يافته اند كه ارتباط آلرژي با رعد و برق و استرس از مهمترين آنها ست.

 

بر اساس يافته هاي كالج آلرژي، آسم و ايمونو لوژي آمريكا نزديك به 50 ميليون نفر در اين كشور از آلرژي هاي فصلي رنج مي برند. كارشناسان معتقدند اگر سرما در برخي مناطق گرده افشاني درختان را به تعويق نمي انداخت ميزان بروز آلرژي به دليل هم زمان شدن گرده افشاني درختان و حساسيت هاي ناشي از علف ها و سبزه ها دو چندان مي شد.

در حقيقت يافته هاي جديد در مورد آلرژي هاي فصلي  توسط دكتر C.W.Bassett مدير گروه مركز آسم و آلرژي نيويورك و دكتر P.Buddiga  يكي از متخصصان آلرژي و ايمونو لوژي در Fresno, كاليفرنيا ، كه به دليل اينكه شهري دره اي  شكل همچون يك كاسه پر از ريزگرد است در درمان آسم و آلرژي  بسيار موفق است، اعلام شده است.

افزايش تأثير گرده گياهان در آلرژي با تغييرات آب و هوايي 

افزايش ميزان دي اكسيد كربن در هوا طي سال هاي اخير بر اثر تغييرات آب و هوايي موجب شده كه برخي گياهان از جمله ابروسيا با كسب ميزان بيشتري كربن از هوا پروتئين و چربي بيشتري توليد كنند  كه اين مواد نيز گرده هاي با قدرت اثر چندين برابر قوي تر توليد مي كنند.

 

ميوه و آجيل محرك كساني كه آلرژي فصلي دارند

افرادي كه با  آلرژي هاي فصلي درگير هستند ممكن است با خوردن نو ع خاصي از ميوه ها و دانه هاي موجود در آجيل  آلرژي انها بيشتر تحريك شود.

در حقيقت سرفه هايي كه با خارش همراه است و خارش هايي كه در ناحيه بيني و گلو وجود دارد در اين افراد با خوردن  مواد موجود در ميوه هايي مانند سيب، گلابي، هلو، هويچ، كرفس، آلبالو و يا مغز دانه هايي مانندبادام زميني، بادام و فندق است به دليل واكنش هاي متقابل تشديد مي شود.

 

استرس ميزان آلرژي را در افراد مبتلا افزايش مي دهد

از آنجايي كه بدن در واكنش به  استرس هيستامين ترشح مي كند بنابراين افرادي كه آلرژي هاي فصلي دارند بايد از افزايش استرس  در اين فصل بپرهيزند. يوگا، مديتيشن و هرفعاليتي كه ميزان استرس را كاهش دهد در واقع  بخشي از نسخه مبتلايان به آلرژي در اين فصل است.

 

نقش رعد و برق در تحريك آلرژي

به نظر مي رسد در هنگام رعد و برق حركت و شتاب ذرات گرده به اوج مي رسد و با سرعت بيشتري وارد چشم و بيني افراد مي شوند و در نتيجه آلرژي را تحريك  مي كنند.

 

نقش محل زندگي در بروز علائم آلرژي

بر اساس يافته هاي  بنياد آسم و آلرژي امريكا، مردم اين كشور بهار امسال بايد كمتر در بخش هاي جنوب شرقي حضور داشته باشند.

تعداد گرده هاي موجود، تعداد داروهاي ضد حساسيت به ازاي هر بيمار و تعداد متخصصان آلرژي به ازاي هر بيمار، اين بخش از كشور را كه شامل لوئيزويل، اوكلاهما سيتي، ممفيس و ناكسويل است را به نام مركز آلرژي بهاره معروف كرده است.

 

استفاده از تزريقات ضد آلرژي از 100 سال پيش تا كنون

بيماراني كه براي مدت طولاني از آلرژي هاي فصلي رنج مي برند به تزريق آمپول هاي ضد آلرژي توصيه مي شوند چرا كه تزريق اين آمپول ها از سال 1911 به بهبود  مبتلايان به آلرژي فصلي كمك مي كند .

 

شستشوي بيني موثرترين تكنيك هاي پيشگيري از آلرژي

شستشوي حفره هاي سينوسي بيني يكي از مهمترين راه كار هاي درمان مبتلايان به آلرژي است.  چرا كه مخاط درون بيني تمايل به چسبيدن به گرده دارد بنابراين متخصصان آلرژي توصيه مي كنند پيش از استفاده از اسپري هاي دارويي و يا ورزش در فضاي باز بيني را شستشو دهيم.

به عنوان مثال در حين دويودن حجم زيادي از گرده از طريق تنفس وارد فضاي بيني مي شود كه با شستشوي بيني تمام اين مواد خارج مي شود و ميزان حساسيت كاهش مي يابد. اين كار بايد با محلول اب و نمك بيكربنات سديم انجام شود چرا كه شستشو با  آب خالي موجب سوزش مجاري بيني مي شود. البته اگر در نواحي با ميزان گرد و غبار زياد زندگي مي كند استفاده از بالش و تشك ضد گرده و ريزگرد و همچنين عينك آفتابي هاي بزرگ و يا كلاه هاي ابه دار تا حدودي مي تواند مانع ورود ذرات گرد و غبار و گرده ها به درون چشم  شما شود.

استفاده هاي از داروهاي ضد آلرژي پيش از شروع علائم آلرژي فصلي موثرتر است

اگر چه ممكن است تصور شود كه توصيه به پيشگيري كرد ن تبليغ براي فروش بيشتر داروهاي ضد آلرژي است اما حقيقت اين است كه زماني كه علائم آلرژي نمايان مي شود هيستامين به صورت يك واكنش در اثر محرك هاي آلرژي ترشح مي شود و در اين صورت برگرداندن بدن به وضعيت عادي با استفاده از دارو هاي ضدحساسيت دشوار مي شود پس لازم است استفاده از داروها را پيش از بروز علائم آلرژي فصلي آغاز كنيم.

 

اما نكته اي كه در مورد دارو هاي ضد آلرژي بايد رعايت شود اين است كه از داروهايي با نشان تجاري كه كمترين عوارض جانبي را دارند استفاده كنيم چراكه اگرچه در برخي موارد اثر ضد حساسيتي داروها با هم فرق چنداني ندارد اما عوارض جانبي آنها از زمين تا آسمان است و ممكن است موجب خواب آلودگي و يا بي قراري شود.

منبع : خبر آنلاين

تعداد بازدید: 303
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal