فرمانداری خوانسار
خانه
1397/02/27 جلسه مدیریت بحران باحضور مدیرکل بحران استان
جلسه مدیریت بحران باحضور مدیرکل بحران استان
سید حسن شفعتی  در ستاد مدیریت بحران شهرستان خوانسار اظهار کرد: دبی انهار 11 گانه شهرستان که از سرچشمه خوانسار منشعب می‌شود، در سال‌های گذشته 3 هزار لیتر در ثانیه بود که این میزان امسال به دلیل کاهش بارندگی‌ها به 140 لیتر در ثانیه رسیده است که باید بین کشاورزان تقسیم شود.

وی افزود: اعتراضات شدید از نظر نحوه توزیع آب در انهار پایین‌دست و بالادست بین کشاورزان حدود 10 سال است که صورت گرفته و تاکنون این موضوع رسیدگی و صدور رأی نشده است.

فرماندار خوانسار با بیان این‌که کاهش بارندگی و خشک‌سالی‌ها باغات خوانسار را دچار خشک‌سالی کرده است، گفت: آبیاری نوین با انتقال آب در مزارع روستاهای شهرستان انجام شده است و برای داخل شهر نیز با استفاده از اعتبارت آبیاری نوین انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که در کارگروه اشتغال شهرستان اعتبارات اشتغال روستائی به خرید تانکر برای آبرسانی امور دام و احشام اختصاص داده شده است، افزود: به دلیل عدم پرداخت خسارت محصولات کشاورزی از سوی بیمه، کشاورزان دیگر استقبال برای بیمه محصولات ندارد.

فرماندار خوانسار گفت: در سال 95 حدود 40 هکتار و در سال گذشته با پیشگیری‌ها و آموزش‌های لازم یک هکتار از اراضی دچار حریق شده است.

وی افزود: سال گذشته برای نخستین بار ایستگاه آتش نشانی شهرک صنعتی راه‌اندازی شد، در روستای ویست ایستگاه آتش نشانی مستقر شده است و اگر دو ماشین آتش نشانی در اختیار بخشداری قرار گیرد از مدت زمان اطفای حریق در روستای خم پیچ و دوشخراط کاسته می‌شود.

شفعتی با اشاره به اینکه در سال جاری 28 میلیارد تومان خسارت در اثر بلاهای طبیعی به کشاورزان و دامداران به جز تب برفکی وارد شده است، افزود: 6 میلیارد تومان خسارت طوفان، 2 میلیارد تومان خسارت تگرگ، 11 میلیارد تومان سرمازدگی و 10 میلیارد تومان خسارت به زنبورداران بوده است.

وی تأکید کرد:اعتبار برای استقرار پد بالگرد هلی‌کوپتر در خوانسار تخصیص داده نشده که استقرار پد بالگرد در انتقال سریع مصدومان منجر به نجات جان انسان‌ها می‌شود.

فرماندار خوانسار گفت: برای عبور از بحران خشکسالی نیاز به مجهز شدن کشاورزی به سیتم آبیاری نوین است، به دلیل مشکل انهار 11 گانه استقبال خوبی در شهر نشده و انتظار می‌رود برای 15درصدی که مردم برای تجهیزسیستم آبیاری نوین باید پرداخت کنند تسهیلاتی درنظر گرفته شود.
منصور شیشه‌فروش در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان خوانسار اظهار کرد: در کشور حوادث طبیعی و پدافند غیر عامل از سوی مدیریت بحران پیگیری می‌شود، شورای عالی مدیریت بحران در کشور برعهده رئیس جمهور است و وزارتخانه‌های دولت کارگروه‌های اصلی را برعهده دارند که هر کدام مسؤول پیگیری هر یک از حوادث هستند.

وی با بیان اینکه هر مسؤول در حوزه مدیریت بحران باید با عشق و علاقه کار کرده و آرامش را به جامعه تزریق کند، افزود: مسؤولان از شرایط سخت جامعه نباید خسته شوند، باید با شرایط جامعه سازگار بود و مشکلات مختلف را به صورت شبانه‌روزی پیگیری کرد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت:کشور ایران در دو کمربند آلپ و هیمالیا قرار گرفته و در گسل زلزله هستیم و هر ده سال یکبار یک زلزله بزرگ اتفاق می‌افتد.

شیشه‌فروش ادامه داد: کشور در کمربند خشک و نیمه خشک قرار دارد که سال‌های پرآبی همیشگی نیست و دچار کم آبی هستیم و باید با این شرایط سازگار باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید تدوین استراتژی و تهیه سناریوی حوادث مختلف انجام شود، گفت: باید دامداران و کشاورزان محصولات و دام و طیور خود را بیمه کنند تا غرامت خسارت به آنان پرداخت شود.

شیشه‌فروش با اشاره به اینکه باید بانک اطلاعاتی حوادث مختلف در شهرستان را جمع آوری کرد، اظهار داشت: هر دستگاه موظف است وظایف خود را در حوادث مختلف مستند‌سازی کند تا راهکاهای پیشگیری از حوادث بررسی شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: کمیته برنامه‌ریزی توزیع منابع آب در شهرستان دائر است و باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد تا باغات در شهرستان خشک نشود.

وی اظهار کرد: وضعیت منابع آبی شهرستان بررسی شد و با توجه به کاهش بارندگی‌ها در شهرستان باید ادارات لوازم کاهنده مصرف آب را نصب کنند تا 30 درصد مصارف کاهش یابد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه باید چاه‌های اضطراری برای حفظ باغات در شهرستان حفر شود، گفت: ژنراتور اضطراری در ادارات تعبیه شده و نهایت صرفه‌جوئی در مصارف آب و برق را لحاظ کنند.

شیشه فروش با اشاره به اینکه هزار و 700 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان خوانسار تحت آبیاری کم فشار قرار گرفته است، افزود: 300 هکتار در سال‌های گذشته لوله‌گذاری و همچنین 40 کیلومتر پوشش انهار انجام شده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته غرامت بیمه کشاورزی شهرستان 200 میلیون تومان بوده که پرداخت شده است.


تعداد بازدید: 72
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal